czwartek, 17 października 2013

BOLERIOZA CHOROBA WIDMO

Kolejna noc spędzona w głębokim bólu. Stawy, szyja, głowa i mdłości.
Dziś rano znów wstałam zrezygnowana. Przecież to nie ludzkie tak cierpieć Studiując tony publikacji, książek i for zdarzyło się natrafić na osoby chorujące na boreliozę i nerwicę. Żadna z nich nie wie co było pierwsze "Jajko czy kura?"

BOLERIOZA:

Ukąsił cię kleszcz? Zauważyłeś u siebie wędrujący rumień? Od czasu ukąszenia zaczęły pobolewać cię stawy i mięśnie? Miewasz wahania nastroju? Nie możesz zwlekać – Koniecznie przeprowadź diagnostykę pod kątem boreliozy!


Rocznie zapada na nią 40 000 w Polsce. Boreliozy nie można scharakteryzować jednoznacznie. Dlaczego? Ponieważ tuż po zarażeniu choroba może rozwijać się w dwojaki sposób: bezobjawowo lub wejść w stadium ostre – dając objawy.
Objawy choroby mogą różnić się od siebie. Jednym z charakterystycznych objawów może być rumień wędrujący (zmiana na skórze wokół ugryzienia), który występuje u około 30 proc. zakażonych osób.

 Rumień pojawia się wokół miejsca ukąszenia i swym wyglądem przypomina fale na tafli wody. Rozchodzi się po skórze od ukąszenia. Jednak rumień nie pojawia się zawsze, a to oznacza, że borelioza może się w nas rozwijać, a my nawet tego nie zauważymy.

Najbardziej charakterystyczne objawy dla boreliozy

  • skoki ciśnienia, kołatanie serca
  • szumy w uszach połączone z utratą słuchu i halucynacjami słuchowymi
  • psychozy
  • gorączka, poty, dreszcze, wrażenia skórne gorąca i zimna bez powodu
  • jednostronny paraliż twarzy
  • problemy z czytaniem, z koncentracją , trudności w znalezieniu słowa
  • podwójne widzenie
  • nagłe ostre bóle, opuchlizna i silne bóle stawów, często kolanowych czy biodrowych
  • drętwienie kończyn lub palców

MATERIAŁY DLA LEKARZY

http://www.borelioza.org/materialy.htmZ czym choroba jest najczęściej mylona?

Boreliozę diagnozuje się błędnie jako stwardnienie rozsiane, zespół przewlekłego zmęczenia,

padaczkę, depresję, nerwicę, chorobę Alzheimera. To oczywiście nie jest pełna lista.

Jak wykryć boreliozę?
 

Są trzy rodzaje testów: ELISA, Western Blot i PCR. Dwa pierwsze badają odpowiedź immunologiczną organizmu na obecność bakterii. Wynikiem jest ilość przeciwciał we krwi. PCR wykrywa obecność materiału genetycznego bakterii we krwi.

Wszystkie testy są niedoskonałe. ELISA ma czułość 10-30% i daje 55-70% wyników fałszywych.
Western Blot ma czułość 50-80% i nie daje wyników fałszywie pozytywnych, czyli jeśli wyjdzie, że ktoś ma boreliozę, to na pewno tak jest. Oba testy badają poziom przeciwciał we krwi, a ten może zależeć od wielu czynników, np. od stanu układu odpornościowego pacjenta. Poza tym w chronicznej
boreliozie może po prostu już nie być przeciwciał.

PCR wykrywa obecność nie przeciwciał będących reakcją organizmu na obecność bakterii, ale DNA samej bakterii. To najbardziej czuły test. Tyle, że wykrywa DNA bakterii tylko we krwi, a bakteria rzadko przebywa we krwi, łatwo wnika w inne tkanki. U większości chorych PCR daje więc wyniki negatywne.

Testy ELISA i Western Blot można robić najwcześniej po czterech - sześciu tygodniach od ukąszenia przez kleszcza. Wcześniej organizm nie zdąży wytworzyć przeciwciał. PCR można robić od razu po ukąszeniu.

Testy nie nadają się do monitorowania leczenia boreliozy, a jedynie do wykrycia, czy ktoś jest chory
czy nie. Jeśli po podaniu jednej tury antybiotyku wyniki testów są dobre, to wcale nie znaczy, że pacjent jest już wyleczony.

Dlaczego? ELISA i Western Blot są niedokładne, ich wyniki mogą więc być niemiarodajne. A dość
dokładny PCR, co prawda potwierdzi, że bakteria została zwalczona we krwi, ale przecież może jeszcze być gdzie indziej.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz