czwartek, 17 października 2013

GÓRA DÓŁ OBRÓT- ćwiczenia

10.10.2013

Wróciłam do domku zmęczona. Położyłam się na trochę (2h) i wstałam by dokończyć dzień. Sprawdziłam dostępne zajęcia i udałam się na Zumbę. Od roku nie ćwiczyłam, więc był to dla mnie wysiłek niecodzienny. Sala lustrzana nie ukrywała zdobytych wraz z paroksetyną kilogramów.

Po zajęciach byłam pobudzona, więc sen nie był łatwy. Mimo to rano wstałam wyspana.

Rodzaje ćwiczeń fizycznych w leczeniu nerwicy
Powstało wiele systemów ćwiczeń, które mają na celu poprawę ogólnej kondycji człowieka. U osób chorych na nerwicę warto stosować takie metody, które oprócz oddziaływania na ciało, dają również możliwość zrelaksowania się i zmniejszenia emocjonalnego napięcia. Do takich technik można zaliczyć jogę, tai chi, pilates oraz taniec.

JOGA

Joga jest wywodzącym się z Indii nurtem filozoficznym. Zajmuje się związkami między ciałem, umysłem, duchem i świadomością. Obecnie jej rola duchowa jest mniejsza. W zachodnim świecie kojarzona jest przede wszystkim z systemem ćwiczeń, które mają na celu odprężenie, wyciszenie i samorozwój człowieka.
W trakcie wykonywania ćwiczeń bardzo istotne jest skupienie się na własnym ciele i poznawanie jego reakcji. Pozwala to na poznanie mechanizmów rządzących fizjologią oraz panowanie nad reakcjami organizmu. Podczas ćwiczenia jogi chory może nauczyć się, w jaki sposób kontrolować swoje ciało. Włączona w ćwiczenia medytacja jest elementem pozwalającym się odprężyć i rozluźnić. Joga jest techniką, która może dać choremu możliwość panowania nad swoim oddechem, zrozumienia przyczyn dolegliwości somatycznych i ograniczenia występowania fizycznych objawów choroby. Zmniejszając za pomocą ćwiczeń napięcie mięśniowe i fizyczne oznaki emocji, chory poprawia swój nastrój i zmniejsza psychiczne napięcie.

TAI CHI

Kolejną grupą ćwiczeń pozwalających się wyciszyć i odprężyć jest chińskie tai chi. Jest to sztuka walki połączona z medytacją. Tai chi jest popularną w Chinach metodą treningu fizycznego. Wykonywane ćwiczenia, podobnie jak w jodze, połączone są z medytacją. Dzięki temu pozwala wpływać także na umysł ćwiczącego. Ćwiczenia może wykonywać każdy, bez względu na wiek. W trakcie treningu szczególną wagę przykłada się do koordynacji i poznania mechanizmów działania własnego ciała. Trenuje się samodzielnie, w parach lub w większych grupach. W zależności od potrzeb można wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj treningu.
Chorzy na nerwicę mogą rozwijać się zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Tai chi daje im możliwość poznania swojego ciała i umysłu. Wykonywane ćwiczenia pozwalają się odprężyć i zrelaksować, dodają także energii. Treningi dają choremu szansę poprawy swojego samopoczucia i uczestnictwa w zajęciach grupowych.

PILATES

Pilates jest systemem ćwiczeń fizycznych stworzonym na początku XX wieku przez J.H. Pilatesa. Technika ta pozwala na wzmacnianie poszczególnych partii mięśni i rozluźniania ich bez nadmiernego przeciążenia. Powstała z połączenia jogi, baletu i ćwiczeń izometrycznych (napinanie mięśni bez rozciągania). Dzięki ćwiczeniom chory może się rozluźnić, wzmocnić swój organizm oraz zmniejszyć odczuwany stres. Regularne ćwiczenia wzmacniają zarówno ciało, jak i umysł.

TANIEC

Taniec towarzyszy ludzkości od wieków. Jest formą wyrażenia własnych uczuć, przekazem tradycji i możliwością pracy nad sobą. Wymaga zaangażowania i systematycznych treningów. Dla osób chorych na nerwicę jest przyjemną formą spędzenia czasu, dzięki której mogą pozbyć się wewnętrznego napięcia i poprawić samopoczucie. Wpływ muzyki jest tu również bardzo ważny. Kojący wpływ dźwięków i wysiłek fizyczny poprawiają nastrój i motywują do działania. Uczestniczenie w spotkaniach czy kursach tanecznych jest także możliwością poznania nowych osób i powrotu do aktywnego życia społecznego.
Powyżej zostały wymienione techniki ćwiczeń, jakie może wykonywać osoba chora na nerwicę. Zalecane jest, by osoba cierpiąca na zaburzenia nerwicowe brała udział w ćwiczeniach fizycznych. Poprawia to kondycję zarówno ciała, jak i umysłu chorego. Wymienione techniki nie są jedynymi. Warto, aby chory sam decydował o rodzaju uprawianego sportu, gdyż będzie to dawało najlepsze efekty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz