poniedziałek, 9 marca 2015

poczucie NISKIEJ WARTOŚCI, a MELANCHOLIA WIELKICH

Nazwisk tysiące. Ludzi, którzy doszli na szczyt, spełnili marzenia i wciąż nie nakarmili zgłodniałej duszy.

Marilyn Monroe, piękna i szalenie utalentowana. Nosiła brzemię skrzywdzonego dziecka przed całe życie. Być może jej sukces to wynik pragnienia bycia lepszą. Mimo wielu ról, mimo setek wielbicieli, nigdy nie czuła że zasługuje na uwielbienie.

 Virginia Woolf, Sylvia Plath , Danuta Steńka, Winston Churchil ,Charles Darwin , Stephen Hawkings , Bethoveen, Van Gogh, Franklin Delano Roosvelt , Ernest Hemingway , Albert Einstein , Thomas Edison,  Izaak Newton, Kazik Staszewski, Jolanta Fraszyńska, Paweł Królikowski, Tomasz Lipiński i Kora, Whitney Houston, Robin Williams . Do tej listy można dodać jeszcze wielu innych.

Wszyscy mieli świat u stóp. Wnieśli niesamowity dorobek w historie ludzkości. Jednak nie odczuwali miłości i spełnienia. W duszy wierzyli jedynie w to, że są słabi.Na napisanie postu natchnął mnie świetny artykuł na gazeta.pl o piłkarzu Zlatanie Ibrahimović'u.
Zwrócono się w kierunku jego melancholii. Na co komentujący odpowiedzieli zdziwieniem. Jak facet jeżdżący najnowszym ferrari, mieszkający w pięknych willach i grający dla najlepszych klubów może mieć melancholie. Może.

W swojej książce opisuje dorastanie. Historia nadaje się na super film o tym jak człowiek z niczym staje się legendą. I jest to niewątpliwie fakt. Jednak to co się toczy w jego duszy, nie nadąża za osiągniętym sukcesem, tam wciąż jest nieszczęśliwym dzieckiem. Otóż w młodości pisane są najważniejsze strony naszego życia i od tego zależy jego późniejsza jakość.

Jako dziecko dorastał z surową matką. Kiedy z płaczem wracał do domu po tym jak spadł z wysokości na pocieszenie dostał po twarzy. Później, gdy odebrano matce prawa do opieki, trafił do ojca alkoholika. Dzięki pasji nie został wchłonięty w świat przestępców i narkomanów, tylko poszybował w górę.

Jednak to szczęście, ten sukces, nigdy nie dał mu zapomnieć. Posądzany o zachowania narcystyczne (dużo osób z deficytem uwagi za młodu przejawia zachowania narcystyczne) wiele razy pokazywał swój bunt w stosunku do współzawodników, trenerów, czy nawet kibiców. Ostatnio wziął udział w kampanii na rzecz dzieci ciepiących z powodu głodu. Pewnie widzieliście przejmujący film, gdzie wymieniane są imiona niedokarmionych dzieci o których Świat nie słyszy. Zlatan wytatuował sobie imiona głodujących na prawie całym ciele.


Dosłownie wiem co musi czuć, choć moje życie nie osiągnęło tego pułapu. Z drugiej strony to może i dobrze, bo jak widać ciężar sławy i osiągnięć, czasami jest nie do uniesienia.

Jak szalenie współczuję ludziom noszącym ten ciężar, wiem tylko ja i ludzie do mnie podobni.
Czasami za bardzo pragniemy uwagi, krzyczymy o nią. Czasem robimy to w absurdalny sposób.

Myślę, że najlepszą terapią byłaby możliwość bycia dzieckiem kogoś o zdrowych emocjach, kto uzupełniłby ten pusty dzban miłości bezwarunkowej. Niestety nie ma takich terapii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz